W maju bieżącego roku Sejm przyjął ustawę, która znosi konieczność opłacania 2% podatku PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych) przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Aktualnie ustawa została popisana przez prezydenta, opublikowana i wjedzie życie z dniem 1 września.
Przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego standardowo Notariusz nalicza i pobiera podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% wartości nieruchomości kupowanej nieruchomości i odprowadza go w imieniu kupującego do Urzędu Skarbowego. Urząd Skarbowy ma 5 lat (podatkowych, nie kalendarzowych) na kontrolę poprawności opodatkowania – po tym czasie sprawa się przedawnia. Jeśli urzędnik uzna, że kwota podatku jest zaniżona, może żądać wyrównania do właściwej kwoty (także z odsetkami od zaległości podatkowej za określony okres).
Procedura ta do tej dotyczyła wszystkich transakcji, które nie były objęte podatkiem VAT – w ich przypadku to sprzedający odprowadza VAT do urzędu.
Od 1.09.2023r. z podatku PCC będę zwolnione osoby, które kupują swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny. Jeśli jednak kupujący nieruchomość posiadał udział w innej nieruchomości, to zwolnienie nie obejmuje przypadków, w których przekracza on 50% lub został nabyty drogą dziedziczenia.
Biorąc pod uwagę fakt iż ceny nieruchomości utrzymują się nadal na wysokim poziomie na pewno zaoszczędzona suma przyda się na urządzenie się w nowym, własnym mieszkaniu czy też domu.
Miejmy nadzieję, nowo wprowadzone przepisy dadzą kolejny impuls dla pobudzenia rynku mieszkaniowego i poprawy warunków życia wielu osób….