Zmiany w podatku od nieruchomości w 2025r.

Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie istotne zmiany w podatku od nieruchomości, które mogą znacząco wpłynąć na finanse właścicieli nieruchomości, a w szczególności przedsiębiorców.

Redefinicja budynków i budowli

Wprowadzono nowe definicje "budynku" i "budowli", które będą autonomiczne, niezależne od innych aktów prawnych.  Budynkiem będzie obiekt (wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem) wzniesiony w wyniku robót budowlanych. Obiekt musi być też trwale związany z gruntem oraz wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych. Dodatkowo ma posiadać fundamenty i dach.  Definicją budynku nie będą objęte obiekty, w których są lub mogą być przechowywane lub gromadzone materiały, których podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym ich funkcję jest pojemność. Budowlą będą obiekty wzniesione w wyniku robót budowalnych (także w przypadku, gdy stanowią część obiektu niewymienionego w ustawie), takie jak:

  • obiekt niebędący budynkiem, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem;
  • elektrownia wiatrowa, jądrowa i fotowoltaiczna, a także biogazownia rolnicza, magazyn energii, kocioł, piec przemysłowy, kolej linowa, wyciąg narciarski oraz skocznia (w części niebędącej budynkiem) – wyłącznie w zakresie ich części budowlanych;
  • urządzenie budowlane – przyłącze oraz urządzenie instalacyjne (w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków), a także inne urządzenie techniczne bezpośrednio związane z budynkiem lub obiektem, o którym mowa w punktach a i b, niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem;
  • urządzenie techniczne inne niż wymienione w punktach a-c – wyłącznie w zakresie jego części budowlanych;
  • fundamenty pod maszyny oraz pod urządzenia techniczne – jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Co za tym idzie budynki magazynowe przeznaczone do składowania m.in. materiałów sypkich, występujących w kawałkach, albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, których podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym jego funkcję jest pojemność mogą być teraz klasyfikowane jako budowle, co oznacza opodatkowanie od ich wartości, a nie powierzchni użytkowej.  Wprowadzenie nowej definicji budynku, może spowodować, że wiele obiektów magazynowych, które dotychczas były klasyfikowane jako budynki, staną się teraz budowlami. W konsekwencji doprowadzi to do zwiększenia wysokości podatku gdyż będzie w takich przypadkach płacony od wartości obiektu, a nie od jego powierzchni użytkowej jak do tej pory.

Nowe kategorie obiektów zaklasyfikowanych jako budowle

Zmiany uwzględniają opodatkowanie konstrukcji wsporczych, parkingów zewnętrznych, reklam, wiat czy instalacji przemysłowych. Wszelkie dodatkowe urządzenia technicznie jak szafy rozdzielcze, transformatory, klimatyzacje itp., które dotychczas nie podlegały opodatkowaniu, w świetle nowych przepisów mogą być uznane za opodatkowane.

Wymogi administracyjne

Do końca marca 2025r. podatnicy muszą dostosować deklaracje podatkowe do nowych zasad. W praktyce wymaga to analizy majątku pod kątem zmian przepisów oraz ewentualnej ponownej kwalifikacji niektórych nieruchomości i instalacji​. Konsekwencje:

  • Ryzyko wzrostu obciążeń podatkowych: Wiele obiektów wcześniej opodatkowanych korzystniej może podlegać wyższym stawkom.
  • Wątpliwości interpretacyjne: Przepisy mogą powodować trudności w kwalifikacji obiektów, co zwiększy ryzyko błędów i spory podatkowe​.

Zmiany te będą szczególnie odczuwalne dla branży nieruchomości komercyjnych, właścicieli magazynów, centrów handlowych i zakładów przemysłowych.  W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z doradcą podatkowym, aby odpowiednio przygotować się do nowych regulacji oraz odpowiednio wypełnić wnioski.