Rola agenta przy sprzedaży i wynajmie nieruchomości

Rola agenta nieruchomości jest kluczowa podczas procesu sprzedaży i wynajmu nieruchomości. Agent nieruchomości pełni wiele funkcji i zapewnia wartość dodaną dla sprzedającego i wynajmującego oraz kupującego i najemcy. Oto kilka ról agenta nieruchomości w procesie sprzedaży i wynajmie:

  • Doradztwo i ocena rynku.

Agent nieruchomości powinien mieć głęboką wiedzę na temat lokalnego rynku nieruchomości. Dzięki temu pomoże określić właściwą cenę ofertową nieruchomości. Każdy właściciel chce uzyskać, co jest zrozumiałe, jak najwyższą kwotę, ale obserwując dzisiejszy rynek kwoty podawane przez właścicieli są niejednokrotnie przestrzelone. Trzeba też pamiętać o tym, że dzisiaj każdy klient negocjuje cenę także tutaj wiedza i doświadczenie agenta w oszacowaniu ceny są niejednokrotnie kluczowym elementem finalizacji transakcji.

  • Promowanie nieruchomości.

Agent nieruchomości jest odpowiedzialny za marketing nieruchomości. Obejmuje to  tworzenie profesjonalnej oferty (ogłoszenia) oraz prezentowanie nieruchomości. Korzysta on z różnych kanałów marketingowych, takich jak strony internetowe, branżowe portale, media społecznościowe czy też marketing szeptany. 

  • Negocjacje.

Agent nieruchomości pilotuje negocjacje cenowych między stroną stronami. To właśnie w tym momencie agent musi zachować zimną krew tak aby udało się szczęśliwie dojść do porozumienia zarówno w odniesieniu do ceny jak i do warunków transakcji, ponieważ dobrze wiemy, że strony zainteresowane (zarówno kupujący jak i sprzedający) często działają w emocjach. 

  • Organizacja dokumentów.

Agent nieruchomości wskazuje listę dokumentów niezbędnych do przeprowadzanie transakcji. Niejednokrotnie też (na podstawie stosownych pełnomocnictw) kompletuje dokumenty tym samym wyręczając właściciela. Niejednokrotnie też udaje mu się przyspieszyć termin ich uzyskania.

  • Rozwiązania problemów.

W przypadku wystąpienia problemów podczas procesu sprzedaży, agent robi co w jego pomocy aby je rozwiązać. Tutaj należy pamiętać, że nie możne on nikogo do niczego zmuszać, a pewne rzeczy są czasem nie do przeskoczenia.

  • Doradztwo prawne i finansowe.

Agent nieruchomości nie świadczy usług prawnych i finansowych! Może on jedynie podzielić się wiedzą wynikającą z jego doświadczenia. W przypadku konieczności wsparcia w sprawach prawnych czy też finansowych  kieruje on klienta do odpowiedniej osoby, która będzie w stanie sprostać tematowi. 

  • Stały kontakt z użytkownikiem.

Agent pozostaje w kontakcie z klientem, informując go bieżącej sytuacji. Nie pozostawia też klienta samego sobie z nurtującymi go pytaniami.

 

Tym samym widząc szeroki zakres jego działania (co czasami nie wydaje się takie oczywiste) warto wybrać doświadczonego agenta i sprawdzone biuro nieruchomości.