Rodzinne Ogródki Działkowe – ROD czyli popularny w ostatnim czasie wypoczynek na ROD-os

Jeszcze niedawno funkcjonowały jako relikt przeszłości i niemal nie było zainteresowania Rodzinnymi Ogródkami Działkowymi. Pandemia jednak zmieniła wszystko….ten kto nie miał własnego domu nagle marzył i skrawku ziemi gdzie będzie się mógł udać i odpocząć. Ponadto nagle nastąpiła moda na własne warzywa i owoce, a ROD-y są przecież do tego stworzone.

ROD prawo do korzystania

Wraz ze wzrostem zainteresowania ogródkami działkowymi ich ceny wprost proporcjonalnie zaczęły szybować w górę. Nie zapominajmy jednak iż ogródka na terenie ROD nie da się kupić, można jedynie nabyć prawa do korzystania z niego.

Teren ROD zawsze jest grodzony, posiada wiele małych działek oraz części wspólne takie jak parking czy alejki pomiędzy działkami, doprowadzone też są media. Istotny jest fakt, że możemy dzierżawić jedynie ogródek działkowy w naszej okolicy – nie można dzierżawić ogródka na 2 końcu Polski.

Wszystko co jest na działce np. rośliny czy altana należą do nas natomiast grunt jedynie dzierżawimy przez określony okres i na konkretnych warunkach. Zgodnie z ustawą o rodzinnych ogródkach działkowych, obszar pojedynczej działki nie może przekraczać 5a. Na działce może zostać posadowiony budynek gospodarczy, domek czy też altana ale jego powierzchnia nie może przekraczać 35m2.

Każdy ROD ma swój własny regulamin który to należy przestrzegać. Każdy działkowicz musi opłacać comiesięczne składki na poczet ROD. Wysokość składek uchwalana jest co roku podczas walnych zebrań ROD. Działkowcy ponoszą opłaty z metr kwadratowy działki na funkcjonowanie ogrodu oraz koszty mediów (wody, prądu i śmieci).

W przypadku zaległości za okres sześciu miesięcy w stosunku do ROD, uciążliwego zachowania, zamieszkania w domku na terenie ogródka czy też łamania przepisów określonych w regulaminie może zostać nam wypowiedziana umowa dzierżawy.

Należy też pamiętać, że ogródek działkowy może dzierżawić tylko jedna osoba lub małżeństwo. Prawa do dzierżawy ogródka działkowego na terenie ROD nie podlegają dziedziczeniu. Ogródek można wydzierżawić bezpośrednio podpisując umowę notarialną dzierżawy z Zarządem ROD lub można od kogoś odkupić (również w formie aktu notarialnego) od kogoś jego prawa. Osoba cedująca prawo do dzierżawy działki musi złożyć do zarządu ROD wniosek o zatwierdzenie umowy notarialnej. Zarząd ROD ma dwa miesiące na zatwierdzenie takiej umowy. Do momentu zatwierdzenia cesji praw sprzedający nadal posiada prawo do działki oraz nadal posiada swoje prawa jak obowiązki w tym uiszczanie comiesięcznych opłat.

ROD za i przeciw

Warto przeanalizować wszystkie za i przeciw w odniesieniu do dzierżawy ogródka działkowego. Nie mniej jest to idealne rozwiązanie jeśli nie stać nas na zakup działki rekreacyjnej na własność, a marzymy o „własnym” kawałku zieleni. Możemy tam hodować warzywa i owoce czy też spotkać się na grillu ze znajomymi.

Przy podjęciu decyzji o dzierżawie ogródka działkowego warto zapoznać się z ustawą z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych.

Materiał przygotowany przez biuro nieruchomości AP7.PL