Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera to ważna czynność, do której warto dobrze się przygotować. Możesz to zrobić samodzielnie, ale jeśli nie czujesz się na siłach – skorzystaj z usług profesjonalnego inspektora budowlanego, który za Ciebie sprawdzi najważniejsze kwestie. Jeśli jednak zdecydujesz się sam odebrać mieszkanie, odpowiednio się do tego przygotuj. Przeczytaj nasz krótki poradnik.
Samodzielny odbiór techniczny mieszkania
- Zarezerwuj sobie czas – na odbiór mieszkania warto przeznaczyć około 2-3h, aby móc sprawdzić wszystko dokładnie, spokojnie i bez pośpiechu.
- Wybierz odpowiednią porę – najlepiej wszystkie czynności przeprowadzać w dzień, ponieważ w naturalnym świetle lepiej będzie widać ewentualne usterki.
- Zabierz wszystkie niezbędne rzeczy – przygotuj umowę z załącznikami, plan mieszkania, miarkę, kątownik, poziomicę i zapalniczkę. Przyda się także długopis i kartka papieru.
- Układ i powierzchnia - zobacz, czy pomieszczenia rozłożone są w taki sam sposób, jak jest to pokazane na planie mieszkania. Za pomocą miarki zmierz długość, szerokość oraz wysokość pomieszczeń, otworów okiennych oraz drzwi.
- Ściany i wylewki – za pomocą poziomicy sprawdź pion ścian i poziom wylewki, natomiast kątownik przyda Ci się do sprawdzenia tego, czy kąty pomiędzy nimi są proste.
- Tynki – na ścianie nie powinno być żadnych zgrubień, wybrzuszeń ani pęknięć. Jeśli mieszkasz na ostatnim piętrze, sprawdź także, czy sufit jest suchy, bez plam i przebarwień.
- Okna i drzwi – na szybach nie powinno być żadnych zarysowań ani nierówności. Sprawdź, czy nie masz żadnych problemów z ich otwarciem i zamknięciem oraz czy są szczelne.
- Parapety – muszą posiadać odpowiedni spadek, aby swobodnie odprowadzać wodę deszczową. Jeśli zauważysz jakąś nieprawidłowość, musisz koniecznie to zgłosić. W przeciwnym razie w przypadku obfitego deszczu woda może spływać do mieszkania.
- Instalacja wentylacyjna – za pomocą zapalniczki sprawdź ciąg wentylacyjny. Płomień powinien odchylić się w stronę otworu wentylacyjnego, co oznacza, że instalacja działa prawidłowo, a Ty w przyszłości nie będziesz musiał martwić się wilgocią czy pleśnią.
- Instalacja elektryczna – sprawdź dokładnie, czy układ gniazdek jest zgodny z projektem mieszkania oraz czy wszystkie działają. Możesz wykorzystać do tego próbnik napięcia.
- Instalacja techniczna – sprawdź obecność światłowodu oraz instalacji umożliwiającej odbiór telewizji naziemnej i satelitarnej. Wszystkie mieszkania wybudowane po 23.02.2013 r. powinny posiadać te elementy. Ich brak należy zgłosić w protokole.
- Instalacja grzewcza – możliwa jest do sprawdzenia tylko w okresie grzewczym. Warto jednak bliżej przyjrzeć się kaloryferom i sprawdzić, czy posiadają wszystkie elementy.
- Instalacja gazowa – jej szczelność może sprawdzić jedynie specjalista, który dysponuje profesjonalnym sprzętem.
- Instalacja wodna – bez obecności urządzeń sanitarnych nie jest możliwe sprawdzenie poprawności działania tej instalacji.
- Spisz protokół odbioru mieszkania – jeśli zauważysz jakąkolwiek usterkę, uwzględnij ją w protokole. Wówczas będziesz mógł ubiegać się o naprawę poszczególnych elementów w określonym terminie.