Od 1 sierpnia 2024 roku w Polsce weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ona na celu zapobieganiu tzw. „patodeweloperce”, która niestety szczerzy się na dużą skalę i przynosi korzyści jedynie deweloperom. Kluczowe zmiany obejmują:
- Minimalna powierzchnia lokalu użytkowego: nowo projektowane lokale użytkowe muszą mieć co najmniej 25 m², z wyjątkiem tych na parterze i pierwszym piętrze z bezpośrednim dostępem z pola. Zmiany te mają na celu zablokowanie sprzedaży „lokali użytkowych”, które następnie zostają sprzedawane jako „lokale inwestycyjne”, a są użytkowane de facto jako mieszkania najczęściej funkcjonujące w najmie zarówno krótkoterminowym jak i długoterminowym. Przepisy te nie będą miały zastosowania dla budynków dla których pozwolenie na budowę zostało wydane przed 01.08.2024r.
- Przegrody balkonowe: w budynkach wielorodzinnych między balkonami na jednej płycie muszą być zamontowane przegrody o odpowiedniej wysokości, szerokości i przepuszczalności światła. Wymogi te często są już wcielone w życie i nie są niczym niespotykanym do tej pory.
- Komfort akustyczny: nowe przepisy wymagają stosowania przegród spełniających normy akustyczne oraz drzwi o podwyższonej izolacji akustycznej między lokalami w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych.
- Pomieszczenia do przechowywania rowerów i wózków: w budynkach wielorodzinnych obowiązkowe będzie pomieszczenie o minimalnej powierzchni 15 m² przeznaczone na rowery i wózki dziecięce. Alternatywnie, można realizować oddzielny budynek gospodarczy, wiatę lub altanę.
- Odległość budynków od granicy działki: w przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych o wysokości powyżej czterech kondygnacji, minimalna odległość od granicy działki została ustalona na 5m, niezależnie od tego, czy ściana ma okna czy drzwi. Wyjątkowo, ustawodawca dopuszcza możliwość sytuowania budynków w mniejszej odległości 1,5 m od granicy działki, jeżeli przepisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przewidują taką możliwość. Ponadto dla budynków wielorodzinnych (zwróconych zarówno ścianą z oknami lub drzwiami jak i bez nich w stronę granicy) posiadających ponad cztery kondygnacje wprowadzono wymóg zachowania minimalnej odległości 3 m od granicy działki dla balkonów. Ma to na celu zapewnienie prywatności oraz komfortu korzystania z balkonów.
- Ułatwienia w formalnościach: drobne obiekty budowlane, takie jak niewielkie kioski, pawilony czy przydomowe schrony, będą mogły być realizowane na zgłoszenie, bez konieczności uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę.
Te zmiany mają na celu zwiększenie komfortu mieszkańców, poprawę warunków akustycznych, oraz przeciwdziałanie nieodpowiedzialnemu projektowaniu budynków. Nowelizacja jest efektem dążenia do bardziej zrównoważonego i przyjaznego środowiska mieszkaniowego.