1.042024r., zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r.
(t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1225 z późn. zm.) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020r. (Dz.U. z 2022 r., poz. 1679), weszły w życie zmiany dzięki którym powinna zniknąć tzw. patodeweloeprka.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wprowadzone zostanie 10 zmian.
- Zwiększenie odległości między budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, które są budowane na sąsiednich działkach – na co najmniej 5 m.
- Zwiększenie odległości budynków produkcyjnych i magazynowych od budynków mieszkalnych – do 30 m.
- Zmiana zasad planowania stanowisk postojowych dla osób niepełnosprawnych - tylko 6 % takich stanowisk (w stosunku do ogólnej liczby miejsc postojowych) będzie mogło być zbliżonych do okien.
- Zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej działek o pow. 10a publicznie dostępnych placach do 20%.
- Zwiększenie wymagań w zakresie organizacji przy budynkach wielorodzinnych przyjaznych placów zabaw dla dzieci i miejsc do rekreacji dla osób ze szczególnymi potrzebami.
- Minimalna powierzchnia lokalu użytkowego - 25 m2.
- Prywatność na balkonach w budynkach wielorodzinnych - w przypadku balkonów usytuowanych na jednej płycie, trzeba będzie stosować pomiędzy nimi przegrodę o odpowiedniej wysokości, szerokości oraz przepuszczalności światła.
- Większy nacisk na komfort akustyczny w mieszkaniach w budynku wielorodzinnym - trzeba będzie stosować przegrody spełniające odpowiednie wymagania akustyczne oraz drzwi o podwyższonej izolacji akustycznej.
- Wymóg pomieszczenia umożliwiającego odpowiednie warunki do przewinięcia dorosłej osoby ze szczególnymi potrzebami – w budynkach opieki zdrowotnej, administracji publicznej, w których prowadzona jest działalność w obszarze kultury, sportu, handlu, usług lub obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym lub lotniczym oraz na stacjach paliw.
- Obowiązek realizacji pomieszczeń przeznaczonych do przechowywania rowerów lub wózków dziecięcych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych o minimalnej powierzchni 15m2.
Zmiany jakie wprowadzono w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego dotyczą spraw związanych z akustyką budynków.
Projekt budowlany składany po 1.04.2024r. musi zawierać analizę rozwiązań technicznych
i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych. Wymóg ten dotyczy zarówno domów (dwulokalowych, w zabudowie bliźniaczej i szeregowej) oraz zabudowy wielorodzinnej.
Ponadto w nowelizacji przepisów doprecyzowano, że przy obliczaniu powierzchni całkowitej budynku loggii się nie uwzględnia.
Powyższe zmiany mają na celu zwiększenie komfortu mieszkańców.