Jak ubezpieczyć mieszkanie? 5 zasad, które warto znać

Jak ubezpieczyć mieszkanie? Dziś na blogu przedstawiamy krótki poradnik, w którym znajduje się 5 zasad, jak robić to dobrze. W zależności od potrzeb mieszkańców i posiadanego mienia, warto dopasować rodzaj i zakres ubezpieczenia do indywidualnej sytuacji.

Jak ubezpieczyć mieszkanie?

5 najważniejszych zasad

Zasada 1: cały przedmiot ubezpieczenia

Bez względu na to, jak została skonstruowana umowa z ubezpieczycielem, za mieszkanie najczęściej uznaje się wyłącznie wydzielony lokal: bez balkonu czy garażu. Warto zastanowić się, czy podczas ubezpieczania nieruchomości nie rozszerzyć ochrony o dodatkowe pozycje. Poza wymienionymi powyżej dodatkowymi pomieszczeniami, może to być również mienie ruchome (sprzęt sportowy lub turystyczny). Za rozszerzenie polisy ubezpieczeniowej o kolejne pozycje oczywiście należy dopłacić, jednak posiadając drogi sprzęt lub z innych przyczyn (np. zalewania balkonu na parterze) można rozważyć tę opcję.

Zasada 2: na specjalne okoliczności

Jak ubezpieczyć mieszkanie? Nie zapominając o wypadkach losowych. To zdarzenia niespodziewane, co zresztą sugeruje ich nazwa, których nie da się ich zaplanować lub przewidzieć. Z myślą o takich sytuacjach powstały różnego rodzaju ubezpieczenia na wypadek zalania, pożaru, kradzieży lub innych zdarzeń w mieszkaniu lub domu takich jak przepięcie, stłuczenie szklanych elementów

Zasada 3: poszerzone o ubezpieczenie OC

Standardowe ubezpieczenie mieszkania można poszerzyć o dodatkowy obszar. Mowa o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Tego rodzaju ubezpieczenie ma za zadanie chronić od skutków finansowych szkód wyrządzonych innym w posiadanym lub użytkowanym mieszkaniu. Przykłady? *Uszkodzenie mieszkania sąsiada, np. zalanie spowodowane przez pękniętą rurę bądź nie zakręcone kurki / wybicie okna w jego domu przez dziecko lub inne szkody wyrządzone na przykład przez psa.

*Szkody wyrządzone na rowerze/hulajnodze wyrządzone osobie trzeciej, lub na pojeździe itp.

Jeżeli ktoś wyrządzi szkodę sąsiadowi i tę stratę musi zrekompensować, a ma wykupione OC, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobie pokrzywdzonej. (Ubezpieczenie obejmuje wszystkich członków zamieszkujących ubezpieczoną nieruchomość)

Zasada 4: od wszystkich ryzyk

Niektóre zakłady ubezpieczeń oferują możliwość wykupienia ubezpieczenia w wariancie poszerzonym o dodatkowe - niż pożar czy kradzież - ryzykowne sytuacje. Do tej listy można dodać wyłudzenie gotówki lub biżuterii od osoby powyżej 65. roku życia lub poniżej 13. roku życia, a także inne niespodziewane sytuacje, których nie obejmuje zakres przewidziany jako specjalne okoliczności (np. gdy sąsiad podczas remontu uszkadza ścianę).

Zasada 5: Home Assistance

Home Assistance to dodatek wielu polis mieszkaniowych. O tym, jakie zawiera usługi, zależy od konkretnego ubezpieczyciela i umowy. Home Assistance jest dodatkowo płatny, jednak ta opłata w skali roku wynosi około kilkudziesięciu złotych - finalna kwota ta zależy od tego, czy to podstawowy czy rozszerzony o dodatkowe pozycje pakiet. Posiadacz Home Assistance uzyskuje dostęp do usług, których koszt pokrywa ubezpieczyciel. Są to usługi, takie jak wezwanie hydraulika, elektryka, informatyka czy serwisanta rowerowego. Gdy zdarzy się określona w umowie usterka czy awaria, to ubezpieczyciel nie wypłaca gotówki na usługi specjalisty, tylko wyśle odpowiednie wsparcie.

Jak ubezpieczyć mieszkanie? Z ap7

W wyborze polisy mieszkaniowej skrojonej na miarę, warto skorzystać z pomocy specjalistów. W ap7 doświadczeni pracownicy podchodzą indywidualnie do każdego przypadku i dopasowują ubezpieczenie, które chroni mieszkanie, Ciebie i Twoją rodzinę oraz majątek. Współpracujemy z wiodącymi zakładami ubezpieczeniowymi, takimi jak PZU, Ergo Hestia, Generali, Warta, Allianz i wieloma innymi. Wszystkich zainteresowanych wykupieniem lub rozszerzeniem polisy mieszkaniowej o dodatkowe opcje, zapraszamy do kontaktu.