Świadectwo charakterystyki energetycznej

Świadectwo charakterystyki energetycznej nieruchomości to dokument, który określa zapotrzebowanie budynku na energię, niezbędną do jego użytkowania. W praktyce pokazuje, ile energii potrzeba na ogrzewanie, chłodzenie, wentylację, przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenie. Dzięki temu można ocenić, czy budynek jest energooszczędny, czy też generuje wysokie koszty eksploatacji.

Kiedy jest potrzebne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane w następujących sytuacjach:

Sprzedaż nieruchomości – Jeśli sprzedajesz dom, mieszkanie lub budynek, świadectwo musi być przekazane kupującemu i jego numer zostaje powołany w akcie notarialnym.

Najem nieruchomości – Gdy wynajmujesz nieruchomość, świadectwo powinno być przekazane najemcy jako załącznik do umowy najmu. W przypadku kontroli można otrzymać karę finansową za jego brak.

Oddanie budynku, mieszkania, lokalu do użytkowania – w przypadku nowych nieruchomości świadectwo jest wymagane przy odbiorze i oddaniu do użytkowania.

Do jakich umów stanowi załącznik?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest załącznikiem do:

Umowy sprzedaży nieruchomości – dokument musi być przekazany kupującemu w momencie zawierania umowy i jego numer zostaje powołany w akcie notarialnym.

Umowy najmu nieruchomości – najemca powinien otrzymać świadectwo przed podpisaniem umowy najmu, a jego numer powołany w umowie najmu. Dotyczy to również lokali o czym niewiele osób wie,

Dlaczego jest ważne?

Dzięki świadectwu kupujący lub najemca mogą ocenić przyszłe koszty eksploatacji nieruchomości. Warto pamiętać, że brak świadectwa w wymaganych sytuacjach może skutkować karami finansowymi dla właściciela nieruchomości.

Ważne!

W przypadku ingerencji w nieruchomość np. wymianę okien na nowe świadectwo de facto jest już nieaktualne.

Jeśli stan nieruchomości pozostaje bez zmian świadectwo ważne jest 10 lat od daty jego wystawienia.

Kto wystawia świadectwo

Świadectwo charakterystyki energetycznej może wystawić osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia, czyli certyfikowany specjalista. W Polsce są to osoby, które spełniają następujące warunki:

  1. Mają odpowiednie wykształcenie:
    • Ukończyły studia wyższe techniczne na kierunku związanym z budownictwem, architekturą, inżynierią środowiska lub pokrewnymi dziedzinami.
    • Lub ukończyły specjalistyczne studia podyplomowe z zakresu charakterystyki energetycznej budynków.
  2. Zdały egzamin państwowy – Egzamin organizowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, który uprawnia do sporządzania świadectw.
  3. Znajdują się w rejestrze – Specjaliści wpisani są do publicznego rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, co umożliwia ich weryfikację.

Gdzie znaleźć taką osobę?

  • Możesz poszukać certyfikowanego specjalisty w rejestrze online na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
  • Często świadectwa wystawiają również firmy zajmujące się audytami energetycznymi, biura projektowe lub inżynierowie budowlani z odpowiednimi kwalifikacjami.

Zanim zdecydujemy się na zlecenie komuś wykonanie świadectwo ustalmy warunki finansowe. Ceny na rynku bardzo się różnią, a zakres pracy jest taki sam.